Стоматология факультетінің студенттері тарихи өлкетану мұражайымен танысты

2018 жылдың 20 қарашасында «Рухани жаңғыру» пәні аясында «Стоматология» мамандығының студенттері, ОЗҚТ және ЖББП кафедра жетекшісі Г.М. Сергазина және кафедра оқытушысы Қ.А. Нұрғазы, Семей қаласының тарихи өлкетану мұражайында болды. Студенттер облыстың тарихымен, қазіргі заманнан бастап біздің күндерімізге дейін танысты. Бұлар, басқалармен қатар, қарабайыр адамның еңбек құралдары, ең ежелгі өнер, қару-жарақтар және тағы басқалар. Мұражай залдарынан өтіп, адамның қалай жақсарғанын, шебер, шебер және білім алғанын көруге болады. Біздің алыс ата-бабаларымыз ұлы шеберлер, мықты жауынгерлер, дарынды сәулетшілер еді. Көптеген ғасырлар бұрын өмір сүрген және өз өмірлерін осындай қамқорлық пен шеберліктермен қамтамасыз ете алатын мақтаныш сезіндік.

Сонымен қатар, этникалық экспонаттар бар зал назардан тыс қалмады. Киіз үйлер, ұлттық киімдер, музыкалық аспаптар, тұрмыстық заттардың әшекейлері осы дәуірдіңрухынкөтерді, бұл қазақтар еркін көшпенділер болған кездегі тарихи кезеңге қайта оралуға мүмкіндік берді. Біздің халықтарымыздың мәдениеті мен этносы, басшылықтың ескертулері мен қатар студенттердің көзқарастарына әсер қалдырды. Әсіресе, біздің өңірде оқыған және Шығыс Қазақстанның тарихы мен мәдениетіне қызығушылық танытпаған студенттер болмады.  Музей қызметкері тарихты жақсы біліп, мұражай экспонаттарын ең жақсы жарынан таныстырып көрсете білді.

Заманауи экспозиция көзге ұнамды. Оның барлық алуан түрлілігінде халық қолөнерінің шеберлері, фотографтардың, мүсіншілердің, суретшілердің туындылары – тарихшылардың толықтай аталуы мүмкін. Жаңа экспозициялардан бастап, Шиликтің Алтын адамын бөлуге болады. Шлуктың «алтын адамы» киімін безендіруге арналған мыңдаған алтын бояулар әшекейлер мен конструкцияларға айналды. 4 303 бояуы, сондай-ақ бай асыл заттардың иесі, асыл лидердің костюмін безендіру ғана емес, сондай-ақ жоғары билік пен жаулардан ең сенімді амулет бола отырып, корольдік отбасына тиесілі екенін айтады.

Әрине, бұл саяхат студенттеріміздің санасында қасиетті география идеясын нығайтты. Мұндай экскурсиялар лекциялар мен семинарлар бағдарламасына қосымша материалдар рөлінде пайдалы. Оқушы абстрактылы емес, материалдың бір нәрсені көргенде, ол осы нысан туралы ақпаратты қабылдауға жеңілірек болады. Нысан, бұл жағдайда, көрме залдарының экспозициясы, тарихи жұмыстардың, оқиғалар мен табыстарды материалдандыру болып табылады.

Кафедра оқытушысы Қ.А. Нұрғазы

Жарияланды: