ЭКСТРЕМИЗМ БІЗДІҢ ЖОЛ ЕМЕС

2018 жылдың 27 қарашасында аймақтық басқарма мен діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі жауапты қызметкерлер азаматтардың денсаулығына жауапты болашақ мамандардың діни сауаттылығын арттыру мақсатында Семей мемлекеттік медицина университетінде «Жалпы медицина» 1 курс студенттеріне дәріс оқыды. Сарапшылардың пікірінше, бірнеше жылдан бері Қазақстандағы діни экстремизм негізінен парақшалар мен экстремистік діни әдебиеттерді тарату, билік органдарында тіркелмеген діни бірлестіктердің қызметі, миссиялардың белсенділігі өте жоғары, мұсылман елдеріндегі жоғары оқу орындарында оқуға жастарды іріктеу және т.б. с. Студенттерге бүгінгі күні дін негізіндегі мәселе медициналық түстерге ие болған деп айтылды – дәстүрлі емес дәстүрлі емес ізбасарлар жанама діни мәтіндерге сілтеме жасай отырып, вакцинациядан бас тартты. Медицина қызметкерлерінің басым көпшілігі вакцинаны қолдайды және оны ғылыми дәлелденген фактілер мен медициналық көрсеткіштермен байланыстырады. Өз кезегінде, вакциналауға қарсыластар да бірқатар аргументтерді ұсынды, жанама әсерлердің мысалдарын келтірді, адамдарды адамдарды вакцинациядан бас тартуға шақырды. Сонымен бірге, Бүкіләлемдік денсаулық сақтау ұйымының сарапшыларының қорытындысы бойынша, «вакцинаға қарсы агенттердің» көптеген дәлелдері ғылыми деректермен расталмайды және қауіпті және қауіпті бұрыс пікірлер ретінде сипатталады. Қорытындылай келе, сарапшылар ешқандай әлемдік немесе дәстүрлі дін адамның денсаулығын алдын-алу, аурулардың алдын алу мәселелерінде тыйым салады немесе шектемейді. Керісінше, ол денсаулығына мұқият қарауға шақырады.

Осы заманғы Қазақстан тарихы және

ЖББП кафедрасының оқытушысы Нұрғазы Қ.А.

Жарияланды: