“Балалар өзгеріс жаршысы” семинары

2022 жылдың 7 желтоқсанында м.ғ.д., проф. М. Н. Мусин атындағы фармакология кафедрасы ISIUM жоспары бойынша (дәрі-дәрмектерді пайдалануды жақсарту жөніндегі халықаралық қоғамдастық) және кафедраның жұмыс жоспарына сәйкес “Балалар өзгеріс жаршысы” тақырыбындағы семинар өткізді.
Семинар жоспары бойынша 4 баяндама ұсынылды.
Алғашқы баяндамамен CoRSUM президенті (дәрі-дәрмектерді ұтымды және қауіпсіз пайдалану коалициясы” Ғылымнан тәжірибеге дейін ” Мектеп оқушылары өз қауымдастығында дәрі-дәрмекті ұтымды пайдалануды насихаттауда рөл атқара ала ма?” тақырыбында Лос-Анджелестен Наталья Чеботаренко сөз сөйледі. Наталья Александровна Коалиция жұмысының нәтижелерін, соның ішінде НАО МУС-пен ынтымақтастықты ұсынды .

“Қазақстандағы балалар дәрі-дәрмектерді қалай қабылдайды” тақырыбында фармакология кафедрасының меңгерушісі Тулеутаева Р. Е. баяндама жасады.

Мәселені зерттеу тарихы 1996 жылы АҚШ фармакопеясы (USP) “Балалар мен дәрі-дәрмектер” бағдарламасын бастаған кезде “Балалар мен жасөспірімдерге дәрі-дәрмектерді үйретудің он нұсқаулығы” жариялымында қамтиды. Нұсқаулықта “Балалар білгісі келеді ” : Дәрі-дәрмектерді бақылаусыз қолдану соңғы онжылдықта микроорганизмдердің микробқа қарсы төзімділігіне әкелді .

Микробқа қарсы тұрақтылықты тежеудің жаһандық стратегиясы (ДДҰ, 2001) мыналарды ұсынады:
Пациенттерді және жалпы халықты микробқа қарсы препараттарды дұрыс қолдануға үйрету;
Пациенттерге инфекцияның алдын алу шараларының маңыздылығы туралы хабарлау…;

Симптомдарды жеңілдету үшін пациенттерге микробқа қарсы препараттардың қолайлы баламалары туралы хабарлау…

2001 жылы, Халықаралық фармацевтикалық қауымдастықтың (FIP) Дүниежүзілік фармацевтикалық конгресі балалар мен жасөспірімдерге дәрі-дәрмектерді оқытудағы фармацевттің жауапкершілігі мен рөлі туралы негізгі мәлімдеме қабылдады. “Балалар күн сайын отбасы мүшелерін бақылап, дәрі — дәрмектерді өздері қабылдап, теледидар мен фильмдер көріп, өз құрдастарынан бұқаралық ақпарат құралдарының жарнамаларына сүйене отырып, дәрі-дәрмектер сатылатын жерлерге бару арқылы дәрі-дәрмектер туралы хабарлама алады”, – FIP-тің 2001 жылғы мәлімдемесінде .

Бүгінгі таңда жедел респираторлық аурулар қазіргі педиатрияның маңызды проблемасы болып табылады. Жыл сайын 100 мың тұрғынға шаққанда 70 мыңға дейін жағдай тіркеледі, ал балаларда бұл көрсеткіш 2,7-3,2 есе жоғары. Әр балада респираторлық аурудың жоғарылауының қауіп факторлары мен себептерін нақтылау қажет.
Біз 350 орта және жоғары сынып оқушылары мен олардың ата-аналарын қамтитын зерттеу жүргіздік.

Зерттеудің мақсаты әртүрлі жастағы балалардағы суық тию мен тұмауды емдеу тәжірибесін зерттеу болды. Мектеп оқушылары мен ата-аналардың суық тию мен тұмауды емдеуде антибиотиктерді қолдану туралы хабардарлығы өте төмен, педиатриялық практикада антибиотиктерді ұтымсыз қолданудың алдын алу бойынша ауқымды іс-шаралар жүргізу қажет деген қорытындылар жасалды.

М.ғ.д., проф. М. Н. Мусин атындағы фармакология кафедрасы 2007 жылдан бастап Семей қаласының мектептері мен интернаттарында СҒЗЖ аясында профилактикалық жұмыс жүргізіп келеді. Сабақтар оқытушылардың студенттері мен оқушылардың қатысуымен интерактивті форматта өткізіледі.

Семинарларды өткізу тәжірибесі жылдан жылға жалғасып келеді, студенттер ғылыми-зерттеу жұмыстарына, командада жұмыс істеу дағдыларына қосылып, шешендік және ұйымдастырушылық қабілеттерін дамытады.

Үшінші баяндаманы Молдовиядан Светлана Щетинина “Мектеп жасына дейінгі балалар білімдерін ата-аналарына қалай жеткізе алады” баяндамасында студенттермен бірлескен жұмысының нәтижелерін ұсынды.

Семинар соңында Астана қаласындағы Назарбаев Зияткерлік мектебінің оқушысы Алиша Маратова “Қазақстаннан келген жасөспірімдердің көзімен дәрі-дәрмектерді қолдану” баяндамасында зерттеу нәтижелерін ұсынды.

Барлық баяндамалар Австралия, АҚШ, Үндістан, Испания, Қазақстаннан келген семинарға қатысушылардың қызығушылығын тудырды. Семинарға СМУ КеАҚ  фармакология кафедрасының қызметкерлері, клиникалық фармакологтары (Асем Махатова, Айгерим Мусина, Умит Желдибаева, Акжан Жуматай, Асель Какытаева, Жаныл Иматулина, Асем Рахимжанова ) мен 3 курс студенттері қатысты.

Жарияланды:
Рубрикалар: Ғылыми жұмыс