Ревматологиялық қызмет – аймақтағы проблемалар мен перспективалар

2023 жылдың мамыр айының 19 күні Ішкі аурулар және ревматология кафедрасында м.а профессор, м.ғ.к. М.В.Горемыкина «Халық және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 32-тармақшасына сәйкес әзірленген

2023 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасында ревматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жаңа стандартымен танысу мақсатында «Ересектер және балалар ревматологиясы» мамандығы бойынша 1 және 2 курс резиденттерімен кездесу өткізді. Қазақстан Республикасының тұрғындары арасында жалпы және әрбір жеке нозология бойынша ревматологиялық аурулардың таралуы туралы статистикалық мәліметтерге талдау жүргізілді. Ресми статистикаға сәйкес, бүгінде Қазақстанда ревматикалық аурумен 860 мыңнан астам адам тіркелген. Жылдан жылға тірек-қимыл аппараты мен дәнекер тінінің ауруларымен ауыратындар санының үдемелі өсуі байқалады, бұл сандар коронавирустық пандемиядан кейін айтарлықтай өсті. Бұл ретте Алматы, Шымкент, Қарағанды, Солтүстік Қазақстан және Шығыс Қазақстан облыстарында ғана мамандандырылған ревматологиялық бөлімшелер болса, басқа аймақтарда ревматологиялық кереуеттер ауруханалардың жалпы терапия бөлімшелерінің құрылымында орналасқан. Сондай-ақ Қазақстанның барлық өңірлерінде ревматолог-дәрігер кадрлар тапшылығы байқалады. Жаңа НПА әр облыста тиісінше ашылуы тиіс, ол сәйкесінше көпсалалы ауруханалар жанындағы екінші деңгейлі ревматологиялық орталықтардың құрылымы мен жұмыс тәртібін реттеуге көмектеседі. Гендік-инженерлік терапия кабинетінің ұйымдастырылуы және көп салалы топтың жұмысы бөлек көрсетілген. Сонымен қатар, алғаш рет амбулаториялық-емханалық және стационарлық жағдайларда ревматологиялық көмек көрсету кезіндегі медициналық жүктеменің нормативтері бекітілді.

Жаңа стандартқа сәйкес Абай ауданында «СМУ» КеАҚ базасында Облыстық ревматологиялық орталықты құру, ревматологиялық төсек-орындарды көбейту, жаңа жұмысшылармен қамтамасыз ету жоспарлануда.

Сонымен, біз 2023 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасында ревматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жаңа стандартымен таныстық. Абай ауданындағы ревматологиялық қызметтің негізгі мәселелері сараланып, өңіріміздегі ревматологиялық қызметтің сапасын арттырудың алдағы перспективалары белгіленді.

«СМУ» КеАҚ ішкі аурулар және ревматология кафедрасы maiya.goremykina@smu.edu.kz

«СМУ» КеАҚ («Семей медицина университеті» коммерциялық емес акционерлік қоғамы)