“Амбулаториялық деңгейде инсульттің диагностикасы, алғашқы көмек және алдын алу” мастер-класс

Инсульт – бұл кенеттен пайда болатын және өлім мен мүгедектіктің жоғары деңгейімен сипатталатын ми қан айналымының жедел бұзылуы. Инсульт бүкіл әлемде жылына 7 миллионға жуық адамды өлтіреді. Медициналық статистика деректері бойынша жылына 40 мыңнан астам қазақстандық инсультпен ауырады, оның 60% – ға жуығы мүгедек болады. Аурудың алғашқы 10 күнінде 5 мың адам қайтыс болады. Инсультпен ауыратын науқастардың шамамен 70% – ы көмекке мұқтаж. Тірі қалған науқастардың шамамен 10% – ы ғана қалыпты өмірге, жұмысқа орала алады.

2023 жылғы 30 Қарашада “СМУ” КеАҚ УГ неврологиялық бөлімшесінің базасында оқудан өткен 1 және 2 жыл резидент-невропатологтар “Жалпы дәрігерлік практика” мамандығы бойынша 7 курс дәрігер-интерндеріне “амбулаториялық деңгейде инсульттің диагностикасы, алғашқы көмегі және алдын алу” тақырыбында мастер-класс өткізді.”Іс-шара неврология, офтальмология және оториноларингология кафедрасының меңгерушісі, ассистенті Р.М. Бикбаевтың жетекшілігімен Семей қаласының жалпы практика дәрігерлері  кафедрасымен бірлесіп ұйымдастырылды. Мастер-класс аясында интерн дәрігерлері инсультпен ауыратын науқастарға диагностика және алғашқы көмек көрсету негіздері, сондай-ақ жалпы тәжірибелік дәрігер жүргізуі тиіс алдын алу шаралары туралы дәріс тыңдады.

Мастер-класс соңында сұрақтарға жауап беру сессиясы өткізіліп, 2 клиникалық жағдайды шешу ұсынылды. Барлық қатысушылар талқылауға белсенді қатысып, сұрақтар қойды. Іс-шараның басты мақсаты жас мамандарды инсультті уақытында анықтауға, алғашқы медициналық көмек көрсетуге, сондай-ақ тамырлы апатқа ұшыраған науқастарға қатысты тактиканы анықтауға үйрету болды.

Іс-шараға жауапты резидент-дәрігерлер неврологтар: Филиппова Н.А., Мусулманбек М. Е., Айгужинова Д.Р., Тлеубекова А.Ж., Еркінова А.