А вирустық гепатитінің алдын алу бойынша дәріс

2024 жылғы 29 қаңтарда  м.ғ.к., “СМУ” КеАҚ жұқпалы аурулар, дерматовенерология және иммунология кафедрасының доценті С. Б. Маукаеваның жетекшілігімен “СМУ” КеАҚ шетелдік бөлімшесінің студенттері үшін қызылшаның, А вирустық гепатитінің алдын алу бойынша ағылшын тілінде дәріс (ZOOM платформасында) ұйымдастырылды: “қызылша”, ” вирустық гепатит”.

Дәріс материалдарында инфекция жолдары, А вирустық гепатитінің клиникалық белгілері, диагностика әдістері, емдеу және алдын алу шаралары туралы мәліметтер келтірілген. Вирустық гепатит-бұл 5 гепатит вирусының бірі тудыратын бауырдың қабынуы: A, B, C, D және E. бұл вирустар әртүрлі жолдармен таралады: А және Е гепатиті — ластанған тамақ өнімдері мен су арқылы; В гепатиті-қауіпті қан және басқа дене сұйықтықтары арқылы; С гепатиті-негізінен ластанған қан және D гепатиті-В гепатиті болған кезде қосымша инфекция ретінде.

Қазақстанда А гепатитімен сырқаттанушылық 4,7 есе өсті. 2023 жылдың алғашқы тоғыз айында 1,5 мыңға жуық адам ауырып қалды, олардың көпшілігі ересектер. Гепатит инфекциясы бүкіл әлемде кең таралған.

Егер гепатит вирусын жұқтыруға күдік болса, шұғыл түрде дәрігермен кеңесу керек. Емдеу қиын, ұзақ және қымбат болатын кезеңге дейін ауруды кешіктірмеңіз. Диагностика мен емдеудің заманауи деңгейі вирустық гепатиттерді анықтауға және күресуге мүмкіндік береді. Парентеральды гепатиттерді уақтылы анықтау және оларды тиімді емдеу қалпына келтірудің және асқынулардың дамымауының кепілі болып табылады.

Дәріс соңында м.ғ.к., “СМУ” КеАҚ жұқпалы аурулар, дерматовенерология және иммунология кафедрасының доценті С. Б. Маукаева тыңдаушылардың сұрақтарына жауап берді.

Жарияланды:
Рубрикалар: Категориясыз