Қызылшаның алдын алу бойынша дәріс

2024 жылғы 29 қаңтарда  м.ғ.к., “СМУ” КеАҚ жұқпалы аурулар, дерматовенерология және иммунология кафедрасының доценті С. Б. Маукаеваның жетекшілігімен “СМУ” КеАҚ шетелдік бөлімшесінің студенттері үшін қызылшаның, А вирустық гепатитінің алдын алу бойынша ағылшын тілінде дәріс (ZOOM платформасында) ұйымдастырылды: “қызылша”, ” вирустық гепатит”.

Дәріс материалдарында инфекция жолдары, клиникалық белгілері, қызылшаны диагностикалау және емдеу әдістері туралы мәліметтер келтірілген. Қызылша-ауыр асқынулар мен өлімге әкелуі мүмкін вирус тудыратын өте жұқпалы, ауа тамшыларымен берілетін ауыр ауру.

Қазақстанда қызылшаның таралуының ең жоғары деңгейі байқалады. 2023 жылы 13 677 жағдай тіркелді. 2000-2021 жылдар аралығында қызылшаға қарсы вакцинация 56 миллион өлімнің алдын алды. Қауіпсіз және үнемді вакцина қол жетімді болса да  2021 жылы бүкіл әлемде қызылшадан 128 000-ға жуық өлім тіркелген, оның ішінде 5 жасқа дейінгі көп балалар вакцинацияланбаған немесе вакцина алмағандар.

Қызылшаның алдын алу – қызылшаға, паротитке, қызамыққа (PDA) қарсы вакцина. Қазақстан Республикасының Ұлттық вакцинация күнтізбесіне сәйкес ҚКП вакцинасы 12-15 айлық және 6 жастағы балаларға енгізіледі.

Жарияланды:
Рубрикалар: Категориясыз