“Физикалық медицина және оңалту” мамандығы бойынша резидентурадағы клиникалық тәлімгердің рөлі”

Тәлімгердің рөлі-ол денсаулық сақтау саласындағы тиімді дербес дәрігерлік практика үшін қолдана алатын резиденттердің практикалық қызметін үйрету. Клиникалық ойлау, жаңа білім мен дағдылар-бұл құзыреттер резиденттерді практикалық байланыстың клиникалық базаларында оқыту кезінде дамиды. Дәл осы құзыреттер клиникалық тәлімгердің көмектесуімен игереді. Қазіргі уақытта Д. М. Түсіпова атындағы Педиатрия және медициналық реабилитология  кафедрасының 2023-2024 оқу жылында “Физикалық медицина және реабилитология” мамандығы бойынша резидентурада 12 резидент-реабилитолог білім алуда, оның ішінде 1 жылда: Семей қаласында–5, Өскемен қаласында-1, Павлодар қаласында – 1; 5 Резидент – 2 жыл білім алушылары, оның ішінде 4 жыл-Семей қаласында оқыды, 1-Өскемен қаласында. Резидент-реабилитологтар Семей қаласының базасында жұмыс істейді: ЖККА, Университеттік госпиталь, Мамандандырылған балалар үйі Семей қаласының, Тоқтамыс МО және “Абай облысының мүгедектігі бар адамдарды Абилитациялау және оңалту орталығы” КММ, Өскемен қаласында: Облыстық оңалту орталығы, “АмБО”ШЖҚ КМК.

“Физикалық медицина және реабилитология” мамандығы бойынша клиникалық тәлімгерлер болып: Семей қаласында 30 жылдан астам  тәжірибесі бар Д.М. Түсіпова атындағы педиатрия және медициналық реабилитология кафедрасының меңгерушісі Алімбаева Әлия Рахметоллақызы, Сальменбаева З. Б., Адишева М. С., Абдикаримова С. С., ал Өскемен қаласы бойынша 5 жылдан астам  тәжірибесі бар бар Секеева т. м. және 30 жылдан астам  тәжірибесі бар бар Салмина О.В. есептеледі

Клиникалық тәлімгерлер резиденттердің жағымды қасиеттерін дамытып, кәсіби көкжиектің дамуына ықпал етеді. Сондай-ақ резиденттерге өз білімдері мен тәжірибелерін береді, резидентке өзінің лауазымдық міндеттерімен, қызметінің негізгі бағыттарымен танысуға көмектеседі және кеңес береді, нормативтік құқықтық актілерді зерделеуді қамтамасыз етеді, резидент-реабилитологтарды практикалық дағдыларға үйретеді, клиникалық жұмыстағы қателіктерді анықтайды және бірлесіп жояды. Клиникалық тәлімгерлер резиденттердің кәсіби міндеттерін орындауда жауапкершілікті қалыптастыру мүмкіндігін береді. Біздің мамандығымыздың ерекшелігі-клиникалық базалар бойынша айналып өту, ақпарат алмасу, командадағы өзара іс-қимыл және бірлескен жұмыс. Жұмыс барысында резидент-реабилитологтар оңалтушыларға емдік дене шынықтыру, физиотерапиялық процедуралар жүргізеді. Моториканы дамыту бойынша Балалық шақтың ерекшеліктерін ескере отырып, резиденттің тәжірибесінде клиникалық тәлімгердің рөлі ажырамас. Жас маманға сапалы білім беру үшін заманауи жабдықтары бар аппараттар көрсетіліп, оларға жұмыс істеуге үйретіледі. Резидент-реабилитолог дәрігерлер практикалық жұмыс жүргізіп қана қоймай, семинарлар өткізеді және қатысады, онлайн масштабтау конференциясына шығады.

Осылайша, жас мамандар дәл диагноз қою, емдеуді тағайындау, тәжірибелі тәлімгердің көмегімен кері байланыс алу арқылы жақсы нәтиже алуға мүмкіндік алады

1 жыл резиденті Саниязова А.С.

Рубрикалар: Оқушылар