Семей қаласының ЖТД кафедрасындағы профилактикалық медицина мектебі Шала туылған нәрестелерге күтім

Шала туылған нәрестелерге күтім жасау мәселесі өте қиын, өйткені балалар ананың денесінен тыс өмір сүру үшін әлі жетілмеген. Шала туған нәрестелер өлімінің негізгі себептерінің бірі болып табылады. Шала туылған нәрестелер ерте неонаталдық өлімнің 60-70% құрайды. Қазақстанда жылына орта есеппен 20-22 мың бала шала туылады (барлық жаңа туған нәрестелердің 5%). Бұл шала туылуды ерекше маңызды мәселе ретінде қарастыруға мәжбүр етеді және ерекше назар аударуды қажет етеді. Мерзімінен бұрын туылған балалардың өміршеңдігін сақтау үшін баланың туған кезінде де, кейіннен бейімделуі кезінде де ерекше жағдайлар жасау қажет. Шала туылған нәрестелерді сәтті күтудің негізгі шарты мамандандырылған бөлімшелерді құру және амбулаториялық деңгейде ерекше күтім жасау болып табылады. Шала туылған нәрестелерге күтім жасау физиологиялық ерекшеліктерді ескере отырып жүзеге асырылады: жетілмеген терморегуляция, инфекцияларға жеткіліксіз төзімділік, асфиксиялық жағдайларға бейімділік, органдар мен жүйелердің жетілмегендігі. Ал бұл күрделі жүйеде мұндай балалардың отбасыларына ерекше рөл берілген. Дұрыс ұйымдастырылған ортада шала туылған нәрестелер өмір сүреді, дамиды және өмірінің 1-ші жылының соңында олар өздерінің толыққанды құрдастарын көптеген көрсеткіштер бойынша қуып жетеді.

Мәселенің өзектілігі шала туылған нәрестелерді күту бойынша кешенді жұмыстың барлық кезеңдерін егжей-тегжейлі талқылауға, амбулаторлық-емханалық деңгейге, соның ішінде көптеген медициналық және әлеуметтік-тұрмыстық проблемаларды болдырмауға көмектесетін отбасының рөліне баса назар аударды. болашақтағы экономикалық мәселелер. Семей қаласының жалпы тәжірибелік дәрігерлер кафедрасы жанындағы «Профилактикалық іс» мектебінің кезекті сабағы осы тақырыпқа арналып, басшының жетекшілігімен ЖТД 601 топ интерндері ұйымдастырып, өткізді. кафедрасы, профессор Дюсупова А.А., оқытушылар Беляева Т.М., Камашева Г.Т., Файзова Р.И., Юрковская О.А., Терехова Т.И. Ақпарат тыңдаушылар арасында үлкен қызығушылық тудырды. Пікірталас ынталандыру сыйлықтары бар викторинамен аяқталды.

Рубрикалар: Семинарлар