Семей қаласының жалпы дәрігерлік практика кафедрасы жанындағы профилактикалық медицина мектебі

Тренингтер мен медицина мамандарын кемсітушілік стигмалары, мысалы, стереотиптер, алдын ала көзқарастар, алғышарттар және ішкі қысымшылық туралы оқыту отбасылармен қарым-қатынас кезінде туындайтын қиындықтарды, сондай-ақ осы қауіптермен күресуге көмектесетін тәсілдерді түсінуге көмектеседі. Бұл құзыреттер әсіресе амбулаториялық деңгейде өзіндік жұмысты орындау кезінде нақты пациенттермен және олардың отбасыларымен қарым-қатынас дағдыларын дамытатын интерн-дәрігерлер үшін өзекті.

Профилактикалық медицина мектебінің аясында «Меценаттың әмбебап-прогрессивті моделі» пәні бойынша тағы бір тренинг өткізілді: №13 модуль – Кемсітушілік стигмалары. Мектеп отырысының тақырыбы жас балалары бар отбасыларға патронаждық бару кезіндегі қарым-қатынастағы кедергілерге, атап айтқанда, кемсітушілік стигмаларына арналды. Алынған білім интерндердің жеке көзқарастары мен интерндер бірге жұмыс істейтін отбасыларға деген көзқарасын, сондай-ақ бұл бейтараптар олардың кәсіби рөлдеріне және кішкентай балалар мен олардың отбасыларының өміріне қалай әсер етуі мүмкін екенін жақсырақ түсінуге ықпал етеді. Мектепті дайындау мен өткізуге 608 топтың ЖПТ интерндері белсенді қатысты.

Тренинг екі бөлімнен тұрды. Бірінші бөлім жаңсақтық пен кемсітушіліктің салдары туралы хабардарлықты арттыруға және немқұрайлылықты жою тәсілдеріне арналды. Екінші бөлімде стигмаға байланысты әртүрлі жағдайлар, сондай-ақ мәселелерді шешу тәсілдері талқыланды.

Профилактикалық медицина мектебі кафедра меңгерушісі, профессор А.А.Дюсупованың, кафедра қызметкерлері: Р.И.Файзованың, Т.И.Терехованың, Т.М.Беляеваның, Г.Т.Камашеваның, О.А.Юрковскаяның., Хисметова А.М.ның жетекшілігімен дайындалып, өткізілді.